Блог за финансова грамотност, инвестиции и лични финанси

сряда, 30 април 2025 г.

Инвестиционен портфейл (Април 2025)

Април завършва с титлата за месеца с най-много взети инвестиционни решения. Всички те бяха продиктувани от сложната обстановка в следствие на три фактора - търговската война на САЩ, продължаващата война в Украйна и нажежаващата се Европа, и на разместванията на инвестиционните пластове и очаквания в глобален мащаб.

През месеца всички, които участваме на капиталовите пазари, видяхме големи сривове и ръстове, нервност, волатилност, отлив от определени активи за сметка на други, или от географски определени пазари към други. В първите дни стойността на моето цялостно портфолио беше спаднала с около 10%, но в края на периода картината не е чак толкова мрачна.








* * * Европейски акции * * *
В новия четвърти стълб покупките са свързани със засегнатите от мен компании в поста от 29 март "Имат ли европейските отбранителни акции още поле за растеж" Leonardo (IT) и Eiffage (FR), както и на BNP Paribas (FR). Както неписаните правила на инвестирането го изискват - парите ми са там, където са и думите ми. Затова на 3 април открих позиция в Eiffage (107.70 EUR на дял) и допълних още акции от Leonardo (44.10 EUR). На 4 април открих и позицията в BNP Paribas (поръчка на ниво 69.35 EUR). 

В Европа, и това е слабост, дивидентните компании обичайно разпределят печалбата веднъж годишно. Затова и в този стълб ще има сравнително рядко входящи парични потоци. За април такива няма, като се изключи моят депозит, който този месец дойде тук, както и прехвърляне на средства от портфейла на БФБ. 

Що се отнася до стойността на притежаваните активи, в един момент в един момент европейската търговска сметка светеше на -9.97% (7 април). Към датата на писане (30 април), стойността на позициите е на плюс с 1.50% (фиг.1 ). От една страна съжалявам, че не хванах още по-добри входни цени, от друга ситуацията показва, че ловенето на дъна е безмислено, ако инвестициите са добри по принцип. Месец и няколко дни съществуване на този стълб, разбира се, не могат да бъдат показателни. 





фиг. 1. Възвръщаемост на Европейски акции в проценти от създаването на портфейла (26 март 2025). Очертаване на дъното на 7 април. 



* * * P2P * * *
2.35% от входящия кеш за април се дължи на лихвите по кредити. P2P индустрията е спокойна към момента, а средната годишна лихва на кредитния ми портфейл остава около и над 11%. Системата работи без сътресения към днешна дата.  

За отбелязване е и спада на проблемните кредите, макар и с незначителна сума. Все пак говорим за стъпка в правилната посока и вече под 10% средства в риск. 



* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
През април не съм ребалансирал този портфейл. Няма и входящи парични потоци от дивиденти. 

Отказах се от намерението да преместя акциите на ASML в европейския стълб, тъй като това биха били напълно ненужни на тоя етап трансакционни разходи. 

След пропуск миналата година поднових обобщаването на Дивидентния сезон на БФБ 2025 (таблицата се отваря в нов прозорец). С тази инициатива се опитвам да бъда полезен на колегите на българския капиталов пазар, който има нужда от реклама, а и коректив. 

На фиг. 2 е показано разпределението на притежаваните позиции в края на отчетния период.




фиг. 2. Разпределение на позиции в протфейла, управляван на БФБ. 



* * * Американски акции * * *
Логично, с оглед на действията на администрацията на Тръмп в САЩ, в този стълб беше горещо през април. 

Още на 1 април затворих позицията в CISCO Systems (CSCO) при цена $61.35 за акция. Тя просъществува само половин месец, след като през март бях купил акциите на нива от $60.40. Незабавно реализирана брутна доходност от по около долар на изтъргувана акция, която догодина ще отчета като данъчно събитие. Българският бюджет също печели, когато българските инвеститори се радват на доходност.

На 3 април се изпълни поръчка "продава" за всичките акции на Johnson & Johnson при котировка от $159.00. В този ден имаше рязък ръст особено на дефанзивните акции, който използвах за ребаланс и концентрация на портфейла. JNJ е добра компания, която ми осигури стабилност, но не и желаният ръст. Дивидентите през годините са отдавна реинвестирани, а капиталовата доходност тук, която е пренебрежима, е просто допълнение. Радвам се, че се освободих от тази позиция без загуба. 

На 4 април закупих акции на Pfizer (PFE) при единична цена от $23.58. Смятам, че компанията в момента е силно подценена и нямам протеснение да фокусирам ресурс в нея. Очакванията ми (но може и да е пожелателно мислене), че тя ще се превърне в третата ми дивидентна мина след Exxon Mobil и АТ&T. 

При най-големите спадове, на 8 април, добавих и акции на Dow Inc. при цена на акция от $28.12. В момента на писане на този пост цената вече е $30.65. За разлика от PFE, DOW има своите обективни затруднения, но и тук смятам, че пазарът е твърде суров и оценката на този химически гигант е несправедливо ниска. 

Дивидент за периода се получи само от VICI Properties. Свободният кеш, в това число и този от ликвидираните позиции, пренасочих към капиталовия пазар на Европейския Съюз. Това е моето лично действие и решение във връзка с икономическата обстановка в САЩ. Въпреки него не съм твърде песимистичен за добрите лардж кап компании отвъд Океана.


От архива:
Инвестиционен портфейл (Март 2025)
Инвестиционен портфейл (Февруари 2025)
Инвестиционен портфейл (Януари 2025)



Заб.: Горните редове не са съвет за взимане на инвестиционни решения. Описвам личния си инвеститорски път с едничката цела да споделя моя опит и да бъда от полза на общността, но личното проучване и информирането от различни източници е задължително за финансовия успех. 
Share:

понеделник, 31 март 2025 г.

Инвестиционен портфейл (Март 2025)

Въпреки че съм привърженик на седенето върху рецете при инвестирането, тектоничните глобални промени изискват реакция и адаптация към новите реалност.

От този месец натам в месечния обзор ще бъде включен четвърти стълб - европейски акции. Реших да използвам платформата на Saxo Bank, предоставяна от моя посредник, обслужващ портфейла на БФБ. Повече за този ъгъл на инвестиционния портфейл ще разясня в съответната секция.

Март е втори пореден месец на волатилност и негативен сантимент. Отдавна не бях виждал отстъпление в нетната стойност на активите, като се имат предвид паричните потоци от депозит, лихви и дивиденти. Периодът беше силен с много плащания в САЩ и нетиране на чуждестранни дивиденти в платформата на БФБ от сегмент "Интернешънъл". Това обаче се оказа недостатъчно и месецът завършва с около 2% спад. 

Част от входящите парични потоци загубиха тежест на фона на трансакционните разходи, които за март бяха необичайно високи на фона на покупките. Всички движения обаче се надявам да помогнат за оптималното позициониране за обозримото бъдеще. 



* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
На 4 март закрих окончателно позицията на Exxon Mobil, закупена през БФБ, увеличавайки кеша. 

По-ксъно поставих поръчка продава на 11.20 лв. за акциите на Телелинк Бизнес Сървисис Груп, които бях купени на цена 9.30 лв. в началото на годината (портфейл януари). Поредна демонстрация на лоши корпоративни практики, защото т.нар. обратно изкупуване всъщност си е било предварително договорено прехвърляне на пакет при цена на акция от 11.50 лв. Така идеята да се върне кеш към инвеститорите се реализира най-вече за един акционер и за твърде малко като мен, които са успяли все пак по някакъв начин да участват обратното изкупуване. Поръчката ми бе удовлетворена на 11 март.

На 12 март продадох половината от акциите ми на JPM, които регистрираха отлична капиталова доходност в последните една-две години. Това беше момент, в който пазарите набираха скорост надолу и за мен беше важно да задържа резултатите и да прибера печалба. Поръчката ми бе удовлетворена при цена 210.20 евро. 

В съшото време заложих поръчки покупка на различни нива на Доверие Обединен Холдинк. Осъществих покупки на 7.94 лв. (12 март), 7.92 лв. (17 и 18 март) и 7.88 лв. (25 март). 

Купих и още две акции на ASML при цена от 660 евро на 17 март. Това беше може би грешка на фона на намерението да прехвърля операциите с европейски акции в новата платформа. 

На 21 март допълних и акции на Фонд за Недвижими Имоти България АДСИЦ при единична цена от 4.12 лв. за дял.

Дивиденти със задна дата получих от Pfizer, Exxon Mobil, ASML и JP Morgan. 

В края на месеца, на 27 март, прехвърлих допълнителни средства към европейския стълб. Така кешовата позиция на БФБ в момента е близо до нулата. 




* * * Европейски акции * * *
Тепърва предстои този сегмент от портфейлът да се развива. Европейските акции бяха силно потиснати в последните години, като не е лъжа, че и чисто оперативно компаниите на Стария континент не блестяха.

В настоящата реалност според мен има много силен "bull case" (т.е. аргументи за позитивни очаквания) за европейските акции, най-големият от които е широката инвестиционна програма за превъоръжаване. Детайлна информация публикувах пред два дни в поста "Имат ли европейските отбранителни акции още поле за растеж", затова тук ще бъда лаконичен само с търговските операции.

На 26 март направих относително малък депозит, който в последствие допълних със свободния кеш от БФБ. На следващия ден отворих позиция в италианската компания Leonardo, добавих кеша и открих позиция и в Thales. 

В малкото дни живот на този стълб нетният резултат е негативен заради транзакционните разходи и краткосрочните движения, и по-конкретно с 1.98%. 

7.23% от цялостното портфолио се падат в момента на този стълб. За сравнение, на стълба на БФБ се падат 52,16%, на P2P кредитите - 3.98%, а на щатските акции - 36.63%. 


* * * P2P * * *
Кротък месец в този сегмент. Положителният финансов паричен поток увеличава позицията, а в последните дни забелязах, че са възстановени и няколко евро от трайно просрочени кредити, които до този момент съм ги считал за средства под риск от отписване. 


* * * Американски акции * * *
Тук в първите дни на март затворих позицията ми в Apple напълно. Това се случи на 4 март при цена от $237.60 за акция. Към момента на писането на този пост котировката е $219.13, което показва, че решението ми да касирам доходността е било правилно.

На 17 и 18 март извърших две покупки. Първо добавих дялове на Visa ($333.92, $341.51 в момента), а след това открих отново позиция в Cisco Systems ($60.40 на дял при $61.33 в момента). Последната ми трансакция с тази компания беше през вече далечната 2022 г., когато затворих тогавашната ми позиция (Портфейл Август 2022).

Имало е месеци, когато съм имал лош тайминг, но през март поне в този аспект не сбърках. Нито сега, нито при грешки ще акцентирам върху тайминга обаче, защото той е общо-взето ирелевантен за реалистични дългосрочни стратегии. 

Дивиденти получих от Visa, Johnson & Johnson, Pfizer, Exxon Mobil, Microsoft, Dow Inc и NextEra Energy. 

Инкасираните дивиденти само за месец март са повече или около общата сума на дивидентите за първите три месеца на 2024 г., за първите 5 месеца на 2023 г., за първото полугодие на 2022 г. и т.н. Явлението онагледява принципа на сложната лихва и е индикатор за функционирането на стратегията в инвестиции в стабилни дивиденти компании. 

През март излезе и новина за увеличение на дивидента на JP Morgan с 12%


Заб.: Напомням, че настоящите редове отразяват моите инвестиционни действия и не са препоръка за взимане на решения.








От архива:
Инвестиционно портфолио (Февруари 2025)
Инвестиционно портфолио (Януари 2025)
Инвестиционно портфолио (Декември 2024)

Share:

събота, 29 март 2025 г.

Имат ли европейските отбранителни акции още поле за растеж?

Европейските отбранителни акции отбелязват забележителни ръстове от началото на 2025 г. Това е дългоочаквано движение, като се има предвид, че нуждата от превъоръжаване на Стария континент не възникна сега, а поне преди 3 години, ако не и повече. 

Планът на Европейската комисия ReArm Europe предвижда отвързване на бюджетните ограничения в страните-членки по отношение на перо сигурност и отбрана, възможно поемане на общ целеви дълг и реализиране на колективни поръчки. Важна част е, че финансовият ресурс в голямата си част ще остане в Европа. 

Това е великолепна новина за европейската индустрия като цяло и в частност за България. Превъоръжаването на Европа означава повече и по-високо платени работни места, означава тласък на реиндустриализацията и, разбира се, възможност инвестиционният капитал да бъде впрегант както в повишаването на сигурността, така и в насърчаването на икономическата активност.





Индексно представяне

От началото на годината индексът STOXX Europe Total Market Aerospace & Defense е нагоре с близо 30% (фиг. 1). Той се състои от десет компании в отбрания и авио-космическия сектора:

AIRBUS - Франция
SAFRAN - Франция
ROLLS ROYCE HLDG - Великобритания
RHEINMETALL - Германия
BAE SYSTEMS - Великобритания
THALES - Франция
MTU AERO ENGINES - Германия
LEONARDO - Италия
SAAB B - Швеция
MELROSE INDUSTRIES - Великобритания

Компаниите, които произвеждат въоръжение и боеприпаси като немската РайнМетал, бележат ръст от над 100% за последнтие 3 месеца, докато други компании нямат чак толкова впечатляващо изменение в пазарната си капитализация. Мелроуз Индъстрийс от началото на година са надолу с 9%. 

Въпреки че индексът е тесен, с малко компоненти, той показва, че поскъпването на компаниите от сектора изобщо не е в налудничави размери. Що се отнася до спекулативните възможности, те най-вероятно до голяма степен са изчерпани, но в дългосрочен план европейските военно-промишлени компании са обречени на успех. 



фиг. 1. Представяне на отбранителния авио-космически европейски индекс. 
Източник: stoxx.com/index/sxparo/


Тъй като индустрията е гореща инвестиционна тема, 10-те споменати по-горе компании се търгуват при по-високи коефициенти спрямо останалите европейски акции. Текущата оценка Цена/Печална (P/E) на компаниите от сектора е 43.01 срещу 15.98 средно за пазара. Форуърд съотношението на военните компании обаче 25.49, т.е. в цената вече е калкулирана бъдеща печалба. 

Същото е положението и при коефициента Цена/Счетовона стойност (P/BV), където разглежданите компании се търгуват при стойност от 7.67 срещу 2.21 в бенчмарка (фиг. 2).

Разтеглена графика от 2010 г. показва обаче нещо неочаквано - секторът предлага по-висока доходност (алфа) срещу широкия пазар дори и в мирни години и в години, в които Европейският съюз е сочен с пръст като "заспал". Ножицата се разтваря най-широко от началото на тази година, но тенденцията е видна от поне 15 години. 




фиг. 2. Графика на индекса MSCI Europe Aerospace and Defense Index, деноминиран в долари. Съставът му е същия като на SXPARO по-горе. В 11 от 13 години тези 10 комапнии са се представяли по-добре спрямо целия европейски капиталов пазар. 
Източник: msci.com/documents



Една от причините за резките ръстове особено през 2025 г. е липсата на достатъчен брой качествени компании на пазара. Контракторите на министерствата на отбраната по-често са държавни дружества, а има и малки компании, които не са листнати за борсова търговия. 

В горните индекси не липсват кой знае колко много други големи имена. Към тях могат да се добавят Dassault Aviation (Франция) - производителят на изтребителите Мираж, и Thyssen Krupp (Германия) - голям немски корабостроител и производител на механизация.


Райнметал

Може би най-важният играч във военната десетка е Райнметал. Продажбите на компанията растат планомерно, а оперативната печалба е около 15% от тях за 2024 г. EBIT margin e около 13%, което също е показател на здрава и печеливша компания. (фиг. 3). 



фиг. 3. Корпоративни резултати на Райнметал за периода 2020 - 2024



За отбелязване е и експанзията в последните години. Паричните потоци за инвестиции са се удволи през 2024 г. спрямо 2023 г. до 700 млн. евро (фиг 4.). Това означава, че компанията освен на органичен ръст разчита и на придобивания - зелен флаг за жизнеността на всеки бизнес. 

На българския капиталов пазар няма възможности за инвестиции в отбрана и сигурност, но има сериозни индикации, че немският концерн може да осъществи сътрудничесто с българския военно-промишлен комплекс. Нашата страна е ключов глобален играч в производството на боеприпаси, но обемите на производство по стандартите на НАТО не са големи поради липсата на технологии и поръчки. 

При положително стечение на обстоятелствата акционерите в Райнметал могат да се окажат собственици на опериращ и в България бизнес. 




фиг. 4. Парични потоци на Райнметал за периода 2020 - 2024



Леонардо и Талес 

Една компания донякъде встрани от фокуса на вниманието е италианският концерн Леонардо. Италианският концерн разполага с много широко продуктово портфолио - от хеликоптери, през оръдейни куполи за танкове и друга механизация, до подводни дронове, торпеда и крилати ракети.

Без изненади, показателите на Леонардо растат експоненциално в последните три-четири години (фиг. 5), но това са резултати в ретроспектива - при средни държавни разходи за отбрана в ЕС в размер на около и под 2% от БВП на съответните държави. Текущият и форуард коефициентите цена/печалба са около 24. На око те изглеждат високо, но всъщност маркират пазарните очаквания за удвояване на печалбите в обозримото бъдеще. Тези очаквания съвсем не са плод на нечие кристално кълбо, а са заявка на самата компания (фиг 6.)


фиг. 5. Коефициенти на Леонардо. Източник: Yahoo finance.



фиг. 6. Средносрочен корпоративен план на Леонардо
Източник: Официален сайт



Що се отнася до френския концерн Талѐс, в неговото продуктово портфолио влизат сателити, радарни системи, комуникационни и навигационни системи, симулатори, продукти за кибер сигурност и други. Спешната необходимост от автономно сателитно покритие на разположение на европейския блок, скъсване със зависимостта от Старлинк и подсилване на разузнавателните способности на страните от ЕС са тенденциите, които ще бъдат от полза на Талес.

България най-вероятно ще оборудва въоръжените си сили с френски трикоординатни радарни системи, които и като способности са номер 1 на пазара. В моментната реалност радарите са от критично значение за отбранителните способности на всяка държава с оглед на повишеното значение на бойните дронове.

Впрочем Леонардо е производител и на многоцелеви дронове, в това число и бойни. Италианската компания вече си партнира с турската Байкар, която от своя страна се доказа на бойните полета в Украйна със своя продукт - "Байрактар ТБ2" . Новината е прясна - от 6 март (съобщение в официалния сайт). 

Дъщерната фирма Талѐс Алениа Спейс (Thales Alenia Space) се явява европейският отговор на американските частни космически комапнии. Собствеността на непубличната компания е поделена между Талѐс (67%) и Леонардо (33%). Преди да се вслушате във враговете или самозабравилите се критици на Европа, вземете предвид, че повече от 50% от жизненото пространство на Международната космическа станция, е произведено от френската фирма. 

В духа на всичко споменато дотук смятам, че двете акциите на двете компании имат потенциал за сериозен растеж, като се има предвди, че и двете изостават в ръстовете си дотук спрямо Райнметал. 



Фронтрън на инструменти и институции

Индивидуалните инвеститори, които заложиха на европейските отбранителни акции преди началото на 2025 г. са категорични пазарни победители - няма други активи, които да са нараснали с около и над 100% за три месеца. Изчерпан ли е обаче ръстът? Съвсем не, ако нови борсово търгувани фондове излязат на пазара. 

На 11 март, т.е. едва преди няколко седмици, на пазара беше листнат WisdomTree Europe Defence UCITS ETF (WDEF). WisdomTree е водеща британска асет мениджмънт компания, но не сред най-големите глобални играчи. Други подобни почти няма, а предстои големите инвестиционни компании да създадат такива. Понеже отбраните компании са част от широките индекси във Франция, Великобритания, Италия и т.н., мениджърите вече разполагат с определен обем техни акции. Те могат да прехвърлят пакети от нетематични фондове, но това означава, че представянето на последните ще пострада. За да задоволят ритейл търсенето на европейски отбранителни акции, мениджърите ще бъдат принудени да купуват още от пазара. 

Другият фактор, който още не е калкулиран, е влизането на пенсионните фондове в битка за оскъдните възможности за инвестиции (реално не повече от 20 публични компании). Този тип фондове се съобразяват със законови лимити по отношение на портфейлите си и доскоро военно-промишленият комплекс се разглеждаше като неоподходящ за алокиране на кеш от пенсионните фондове. Тези времена са зад гърба ни, след като във всички европейски държави най-накрая се настани разбирането, че икономиката на блока трябва да бъде приведена на веонни релси с оглед на текущата реалност. 

Все още нито пенсионните фондове, нито големите ETF-и са се включили в надпреварата за дялове в отбранителните компании на Европа. Последното е предпоставка ръстовете да продължат.


Дивиденти

Големите индустриални компании в сектора са зрели, нямат никакви тревоги по отношение на паричните потоци и печалбите, и съответно плащат дивиденти - без изключение в индекса STOXX Europe Total Market Aerospace & Defense.

Ръстовете в капитализацията, разбира се, "изяжда" дивидентната доходност, правейки я малко под средната за пазара (фиг. 7)




фиг 7. Дивидентна доходност на десетте компании в отбранителния индекс.
Заб.: Дивидентите на британските компании са котирани в пенсове (GBX), както са и самите им акции.


Дивиденти около и под 1% вероятно не изглеждат особено привлекателно за инвеститори с дивиденти стратегии, но плащанията все пак осигуряват предвидим и стабилен паричен поток към портфейлите паралелно с капиталовите ръстове. 

Към горния списък могат да се добавят Dassault Aviation (1.53% годишна дивидентна доходност) и Hensoldt AG (0.79%). 


Съпътстващи победители

Европейските акции буксуваха дълги години, потиснати най-вече от фискалната дисциплина на правителствата и от дестабилизиращи събития като ковид и войната в Украйна. Текущите инвестиционни планове по програмата ReArm EU създават предпоставки за по-широки ръстове като на целия европейски капиталов пазар, така и на държавните икономики. 

Съществуват компании извън военно-промишления сектор, които вероятно ще се облагодетелстват от увеличените разходи за отбрана. Това са най-вече фирми от секторите на инфраструктурата и химическата промишленост. Европейски гиганти като Saint Gobain и Eiffage (инфраструктурно строителство и материали), Schneider Electric и Siemens (Електрически системи, енергийно управление и автоматизация) и BASF (химикали и материали).


Заключителни бележки:

Според моето собствено проучване компаниите от отбранителния сектор в Европа имат потенциал за още ръстове в рамките на следващите три години. Предлагайки  и дивидентна доходност, те представляват подходящ избор за моята стратегия, която е сравнително пасивна и не разчита на ловене на върхове, дъна и търговия по сантимента. 

Превъоръжаването е незаобиколима стъпка, за да могат пазарите и бизнесите да функционират в предвидима и сигурна среда. Смятам, че инвестициите в отбрана са напълно етични, като се има предвид, че задачата на произведените системи е да сдържат потенциална агресия, а не да причиняват разрушения или да отнемат живот. Обратното - липсата им е предпоставка това да се случва в Европа. Същата нагласа най-накрая започват да придобиват политиците, от които зависят държавните инвестиции, и фонд мениджърите, от които зависят частните инвестиции. 

И накрая, горните редове не са препоръка за взимане на инвестиционни решения. Моля, направете собствено проучване преди покупката на каквито и да било финансови инструменти. Аз самият разкрих дълги позиции в Талес и Леонардо през март, които ще бъдат отразени в предстоящия обзор на портфейла. Парите и думите ми са на едно място, но това може да е фактор за пристрастна оценка. 

Ще се радвам да проведем полезна дискусия в коментарите. Има ли компания, която не е засегната в текста, а ще бъде облагодетелствана от правителствените инвестиционни програми? Или пък може би съм пропуснал или надценил някой фактор? Всякаква обратна връзка е добре дошла. 




Share:

четвъртък, 27 март 2025 г.

10 типа хора, за които FIRE може и да не е подходящ

Хората, които преследват концепцията за финансова свобода и ранно пенсиониране, трябва добре да помислят дали си струва да живеят пестеливо, а да работят здраво дълги години, пише канадският блог за лични финанси The Finance Key. FIRE идва не само с финансови, но и с емоционални предизвикателства.

Според публикацията има 10 типа хора, за които ранното пенсиониране може би не е цел, която да си струва.


1. Водените от рутина
Ако харесвате и менталният Ви баланс зависи от структурирания ден, пенсионирането не е за Вас. Липсата на ритъм, свързан с професионална реализацяи, може да се окаже твърде висока цена за постигането на финансова независимост.

2. Работохолици
Става дума за хора, които се затрудняват да разграничат себеусещането си от своята професия. Те са свързани със своята роля органично и загубата на смисъл, път и посока могат да се окажат пагубни за психическото им здраве.

3. Социалните животни
Ако общуването с много хора Ви е на сърце, оттеглянето от активна трудова дейност може да Ви лиши от контакти. Преследващите ранно пенсиониране следва да изградят контакти и връзки отвъд работното място предварително, за да се чувстват добре, когато постигнат пълна финансова независимост.

4. Финансово несигурните
Парадоксално може да се случи така, че човек да разполага с активи, които да поддържат жизнения му стандарт без необходимост от трудови доходи, но в същото време да бъде изложен на финансови шокове и грешки, които да унищожат натрупаното богатство. Този тип хора е добре да осигурят много по-голям буфер спрямо останалите, ако осъзнават, че имат потенциален проблем, разбира се.

5. Задлъжнелите
И тук теоретично може да се стигне до хипотеза, при която активите произвеждат небходимата доходност за ранно пенсиониране, но в същото време съществуват и кредити. Ако доходността на активите е по-голяма от разходите по кредитите, финансово грамотните биха избрали да изплащат дълговете във времето, вместо да ги изчистят сега на цената на пропуснати ползи. Тази нагласа крие риска ситуацията да се преобърне и да се наложи кредитите да се погасяват бързо, връщайки спестителя "назад" по отношение на натрупания фонд за златни години.

6. Финансово неорганизираните
Има богати хора, които не могат да водят лично счетводство и да си изготвят личен бюджет. В такъв случай под въпрос е и способността да се прецени коректно какви средства са необходими за постигането на FIRE.

7. Хора без хобита
Скуката убива и излизането от трудовата рутина може да доведе до депресии и други ментални проблеми.

8. Търсачите на цел
Ако сте целеустремени, FIRE не е за Вас. Процесът по спестяване и постигане на заветния размер активи би Ви донесъл огромно удовлетворение, но празнотата след това няма да има какво да я запълни.

9. Ползвателите на служебни бонуси
Не подценявайте здравната застраховка и абонаментите (транспорт, спорт и т.н.) Мнозина приемат медицинското покритие за даденост, и то е такова, но само ако продължавате да изпълнявате трудовия си договор. С напредването на възрастта разходите за здраве стават по-големи и това може да обърка сметките.

10. Грижовните
Подобно на хората без хобита, социалните животни и търсачите на цел, грижовните също имат нужда от среда, в която да добротворчестват и да помагат. Към това се прибавя и склонността им за помощ на другите. Ранното пенсиониране не включва в калкулациите грижа за възрастен родител, например, още по-малко за страничен човек.

В оригиналната публикация има и един 11 тип, който обаче е нерелевантен за българската реалност и до някаква степен припокрива ползвателите на допълнително здравно осигуряване. Става дума за хора, които не са достигнали възраст (65 г.), след която има отстъпки при ползването на МедикЕйд (MedicAid) зад Океана.

Share:

петък, 28 февруари 2025 г.

Инвестиционен портфейл (Февруари 2025)

Макар че указаната дата на публикуване е 28 февруари, този текст излиза на яве на 4 март. Може би това е най-трудното месечно ревю, което някога съм правил. А то е 65-o поред без прекъсване от ноември 2019 г..

Ковид кризата беше огромна инвестиционна възможност, защото пазарите калкулираха глобален  икономически апокалипсис в първото полугодие на 2020 г. без такъв да изобщо да е на хоризонта. 

Търговската война на САЩ срещу Европа и хибридната (включително физическа) на Русия срещу Европа, плюс тоталната загуба на доверие между големите икономически играчи е съвсем друга и съвсем нова реалност, непозната през ХXI век. Дори т.нар. "Голяма рецесия" от 2008 г. изгежда като ограничен в размерите си банков срив и липса на капиталовата адекватност у кредитните институции, а не на голяма глобална икономическа криза. 

Не притежавам кристално кълбо и не знам какво ще се случва на планетата в следващите месеци. Поради тази крайна степен на неизвестност много скоростно преосмислих намерението ми да бъда напълно инвестиран и в следващите месеци ще увелича кешовите позиции, така че да мога да реагирам на динамиката на събитията. 

Що се отнася до отчетния период, февруари носи рекорди във възвръщаемостта с балансите в двата стълба с корпоративни книжа на исторически върхове. Цели 5.63% нарасна нетната стойност на активите на портфейла на БФБ, а на този на американския пазар - с 2.96%. Това са много силни резултати, на фона на които донякъде посредствените постъпления от дивиденти не се забелязват.

Тук трябва да се отбележи, че е необходимо и модериране на очакванията. Февруари е традиционно слаб месец за дивиденти. В отминалия период входящите парични потоци, свързани с реализирана доходност, са 12.69% от всички, останалото е депозит. Февруари 2024 г. същият показател е бил само 7.56%. Повишението на депозита за 12 месеца е 12.5%, но повишението на пасивния доход дори като пропорция е по-голямо. Така че - без оплаквания. 




* * * Американски акции * * *
Спадовете в технологичните акции носи известен стрес на портфейла, но нешлифованият диамант в короната - AT&T, направо лети. 

Пониженията на някои котировки в ранните дни на месеца и съвсем различните очаквания към новата администрация в САЩ доведоха до връщането в една позиция, която беше закрита с достойна капиталова доходност на 16 януари 2024 г. (затваряне на $55.30 на акция). Става дума за химическия концерн Dow Inc. - стабилен индустриален дивидентен платец, който пазарът според мен наказа твърде сурово в последната една година. Новата позиция е открита на 5 февруари при котировка от $37.90, което очевидно в ретроспекция не беше най-евтиното място за вход. Отново добър момент да повторя, че ловенето на върхове и дъна съвсем не е за индивидуални инвеститори, със сигурност не е за мен, и то няма кой знае какво значение за стратегии с осредняване на стабилни дивидентни компании. 

Втората и третата покупка за месеца се състояха на 18 февруари. Допълних Microsoft ($408.73) и AT&T ($26.05). На фона на касапницата по някои популярни позиции, затварянето на мобилния оператор на над 27.50 долара за акция беше тотален хит за този стълб. 

Дивидентите за февруари дойдоха от JP Morgan, AT&T и Apple. 


* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
Без сделки в този стълб от цялостното портфолио, както и без постъпления от дивиденти. Очевидно брокерът ми чака да се съберат повече, за да спести от заявки към Централния Депозитар. Проблем, който е на ръба между "да сме живи и здрави" и неудобство, което да причини смяната на брокера. 

Положителната преоценка на нетната стойност на активите се дължи на два фактора. Единият са ръстове като този при Фонд за Недвижими Имоти България, а другият е пазарно изравняване по позиции от БФБ Интернешънъл, за които в предходни месеци не е имало сделки и съответно калкулацията на портфейла е ставала на остарелите цени на последните сделки. 

Бих определил февруари по-скоро като скучен месец.







* * * P2P * * *
След новия депозит системата заработи и за втори пореден период доходността в P2P инвестицията има все пак някакво отношение към цялостните ръстове и положителни резултати. За втори пореден път пасивната доходност е повече от 5% от всички парични постъпления към трите стълба. 

Процесът тече нормално без да има нещо ново за отбелязване, освен че средната лихва по кредитите е в низходящ тренд. На целия набор от полици очакваната доходност е 11.86% на година към края на периода.


* * * Заключителни бележки * * *
Става трудно човек да се ориентира и да управлява инвестиционен портфейл в толкова непредвидима и неплодородна среда. Старо инвестиционно правило е, че в мътни води се лови най-лесно риба. Дали то е все така валидно оценката ще дадат годините напред. Според мен в тези условия най-важното остава човек да остане лазерно фокусиран върху задачите и целите си, оставяйки на периферното си зрение да навигира през появилите се препятствия. 


От архива:
Инвестиционно портфолио (Януари 2025)
Инвестиционно портфолио (Декември 2024)
Инвестиционно портфолио (Ноември 2024)

Share:

петък, 31 януари 2025 г.

Инвестиционен портфейл (Януари 2025)

Първият месец на 2025 г. беше белязан от инаугурацията на Доналд Тръмп като президент на САЩ. Заявките, с които Тръмп встъпва във властта, са за разрушения на успешни търговски партньорства, засилване на влиянието на виртуални активи (крипто) и протекционизъм. 

Според мен пазарите дотук приемат твърде консервативно рисковете, които новият стар президент на САЩ създава с концепциите си, но от друга страна в стила му е да отменя веднага свои укази и решения, както и да се отмята от думите си. Освен това американският съд е в относително добре здраве, за да противодейства на най-налудничавите идеи на държавния глава.

Отделих няколко реда по тази тема, тъй като тя беше централна за инвестиционната общност през януари. Случващото се отвъд Океана е важно и за Европа, част от която е и България. Следователно нашият капиталов пазар в някаква степен също е зависим от това какво става с глобалната икономика.

Що се отнася до резултатите в личния ми портфейл, те могат да се определят като нулеви за месец януари. Отбелязвам лек ръст в щатския портфейл и лек спад в този на БФБ с уточнението, че котировките, по които се смята баланса, са спрямо последна сделка, която за БФБ Интернешънъл може да е в началото на месеца или дори в предходен период. 

13.34% е кумулативният размер на пасивните входящи парични потоци, включващи дивиденти и лихви по P2P кредити. Останалото е от моя регулярен месечен депозит, чийто размер от новата година е по-висок с около 10%. 






* * * P2P * * *
Най-значимите движения из стълбовете този път се паднаха на P2P платформата Минтос. Както писах в предходното ревю ("Инвестиционен портфейл (Декември 2024)", 31 декември 2024) и както разясних и в статията "Възможност за допълнителни доходи в Минтос (P2P кредити)", 6 януари 2025, в момента условията за постигане на доходност чрез тази финансова технология са благоприятни. 

Парите за увеличаване на оперативния баланс идват от кешова позиция в безсрочен депозит, т.е. не става дума за допълнителна вноска от моя страна, а за преместване на средства. 

Инстантният резултат е входящ паричен поток в размер над 6% от всички потоци за месеца към всички стълбове. Конкретно за P2P инвестицията увеличението на оборотните средства доведе до драстично намаляване на коефициента ROI (от 65.86% през декемврки до 29.93% в края на януари). От друга страна средствата под риск (необслужваните кредити) спаднаха от 17.34% на 10.54%. Дори и да не се разреши нито един юридически спор с проблемен оригинатор в полза на инвеститорите, т.е. в моя полза, последният показател ще спадне под 10% съвсем скоро. Това, ако няма нови сривове, разбира се. 




* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
През януари осъществих една покупка и не инкасирах никакви дивиденти на българския пазар. На 8 януари, след като стана ясно, че Телелинк Бизнес Сървисис Груп АД планира да осъществи обратно изкупуване на собствени акции с цена до 15.00 лв. Поръчката ми беше удовлетворена на 8 янаури при цена от 9.30 лв. на акция. Месецът беше затворен при котировка от 9.75 лв. 

Интересно е развитието при Неохим, където все още държа съществена позиция. 

Фонд за Недвижими Имоти България продължава силното си представяне и се оформя като една от белите лястовици на нашия капиталов пазар.


* * * Американски акции * * *
Дивидент през януари бе получен от VICI Properties. 

Както процесът повелява, бяха реализирани три покупки. Пак на 8 януари добавих акции от VICI Properties ($28.60 на дял) и NextEra Energy ($67.77 на дял). Капитализацията и на двете компании се повиши с няколко процента към края на месеца. 

На 15 янаури добавих и още няколко дяла от Pfizer при цена от $26.34 на акция. 

В началото на всяка година правя проекция на представянето на портфейла, което е и нещо като целеполагане. Както споменах по-горе, в последните 2-3 години увеличавам депозита планово с по около 10-15%. Заради натрупването и ефектът на сложната лихва очакваните дивиденти растат с много по-висок темп. Така например при заложени 10% ръст на средния месечен депозит за 2024 г. съм регистрирал 18%. Целял съм 50% ръст на получените дивиденти спрямо 2023 г., а съм постигнал 41%. Т.е. при 18% повече внесени от мен пари, съм получил 41% повече дивиденти.


От архива:
Инвестиционен портфейл (Декември 2024)
Инвестиционен портфейл (Ноември 2024)
Инвестиционен портфейл (Октомври 2024)
Share:

сряда, 29 януари 2025 г.

Само 8% от българите инвестират, 73% дори не спестяват

Само 8% от българите инвестират при средно 24% за Европейския съюз (ЕС), показва проучване на "Тренд" проведено по поръчка на Finance Academy и цитирано от "Инвестор".

Около една четвърт или 24% от българите успяват да спестяват пари, докато 73% признават, че не успяват. Общият резултат на двете групи е под 100%, защото проучването допуска и отказ от отговор. Мнозинството живее без собствени спестявания, а тези, които инвестират, са малка част, което показва, че финансовите възможности на повечето домакинства са ограничени, но също демонстрира и недостатъчно добра финансова култура.

Над половината българи (53%) определят жизнения си стандарт като среден, а за 6% той е по-скоро висок. Спрямо 2023 г. се отчита леко подобрение на благосъстоянието на българите, като делът на тези, които определят стандарта си като по-скоро висок, расте с 2 процентни пункта, а с 1 процентен пункт се покачва делът на хората от т.нар. средна класа.

Върпеки това българите все още живеят "ден за ден" и не могат да разчитат на дългосрочна финансова стабилност (73-те процента, които не спестяват, цитирани по-горе).





Делът на онези, които инвестират, се е повишил с 1 процентен пункт през 2024 г. спрямо предхондата година, но все още масово хората не са приели този модел като начин да запазят и увеличат своите доходи. Причина може да бъде липсата на знания по темата за парите, неосъзнатата нужда от инвестирането и други, отчита изследването.

15% от пълнолетното население на страната получава страничен доход извън основното възнаграждение или пенсия, докато година по-рано делът им е 14%. Въпреки лекото покачване на този процент все още по-голямата част от хората (84%) разчитат само на заплата, което ги поставя в финансово неизгодно положение и тяхното благосъстояние зависи пряко от икономическата световна и национална обстановка, инфлацията, както и други външни фактори, показват данните.

Очакванията на 28% от българите са през 2025 година стандартът им да се подобри, а 15% смятат, че по-скоро ще се влоши. Близо половината (45%) от пълнолетните българи не очакват промяна.

Мнозинството (68%) не смята, че увеличаването на данъците ще има положителен ефект върху стандарта на живот, докато на обратното мнение са 11% - с 4 процентни пункта повече спрямо предходната година. Регистрира се и висок дял (21%) на хора, които не могат да преценят, което показва недостатъчно добра осведоменост по темата, както и липсата на базова данъчна култура сред българите.



Share:

понеделник, 6 януари 2025 г.

Възможности за допълнителна доходност в Минтос (P2P кредити)

Докато наглеждам инвестиционната ми сметка в P2P платформата Минтос в последния един месец забелязах, че латвийската финтех компания е започнала нова агресивна маркетингова кампания, която позволява увеличаване на доходността в първата половина на 2025 г.

 





Текущата оферта, валидна до 31 януари, е за кешбек бонус до 200 евро за различните нива на депозити (виж фиг.2 за таблицата). За да бъде квалифициран за еднократния фиксиран бонус, инвеститорът първо трябва да депозира сума в рамките на програмата и след това да инвестира в някой от предлаганите в P2P платформата продукти - кредити, борсово търгувани фондове (ETFs), облигации (Bonds) или проекти за недвижими имоти (Real Estates), като инвестицията трябва да остане налична в периода от 1 февруари до 30 април 2025 г. включително.

Всички детайли разбира се са надлежно описни в Условията на програмата (Terms and conditions). 


 

фиг. 1. Рекламно съобщение в Минтос за наличието на бонус програма



фиг.2 Размер на бонуса срещу съответния размер на квалифицирания депозит


Има някаква вероятност горният бонус да не бъде наличен за нови инвеститори в платформата . 

За новорегистрирани обаче също има бонус, който в комбинация с други програми може да предложи годишна доходност от над 10%, което според мен не е никак зле (фиг.3). 

Новорегистрирани потребители, използващи реферален линк, са квалифицирани за този бонус. Поради условията на кампанията не мога да публикувам връзката в поста, но бих се свързал с всеки, който в коментари предостави някакъви контакти, за да му я предоставя. 




фиг. 3. Основни условия за еднократен бонус при регистрация


Бързам да подчертая, че регистрация през референтен линк ще донесе бонус и на мен. Изискването е да се направи депозит в размер на поне 1000 евро до 31 януари. 

Новият инвеститор получава инстантен бонус от 50 евро, както и 1% кешбек от средната инвестирана сума през първите 90 дни. Това означава, че в хипотетичната ситуация на 1000 инвестирани евро с поддържан пълен размер на инвестираните средства, след три месеца тази с инвестиционна сметка ще има 6% доходност само от бонуси.

Аз лично използвам Минтос единствено за инвестиции в P2P кредити, така че мога да свидетелствам за възможната доходност към настоящия момент. Към датата на писане портфейлът ми от кредити предивжда средна годишна лихва от 11.77% при много висока степен на диверсификация. На фиг.4 можете да видите структурата на моя личен портфейл, която маркирам и в моите месечни портфейлни обзори. 




фиг 4. Разпределение на P2P кредитен портфейл. Претеглена средна годишна лихва 11.77%. Интервал на лихвения процент от 6 до 17%. Моята стратегия е да избирам краткосрочни кредити, така че основната група е падеж до 6 месеца, макар че имам и такива с падец до 2 г. (в напреднал стадий). 


Освен всичко разполагаемите средства могат да бъдат инвестирани в оригинатори, които текущо също предлагат кеш-бек бонуси за максимизиране на доходността. Тези оферти се сменят регулярно. Някои от тях изтичат скоро, други може да не съвпадат с рисковия толеранс на инвеститорите, но просто ги маркирам като възможност за още по-голяма доходност в година, за която мнозина предричат турбуленции на капиталовите пазари и тези на инвестиционни продукти. 

И за да стоя зад думите си със собствените ми пари днес депозирах 1250 евро (фиг.5), част от които смятам да инвестирам в предложените в момента програми. 




фиг.  5. Извлечение от инвестиционната ми сметка в Минтос за 6 януари 2025 г.


Както всеки подобен тескт и този трябва да завърши с изричното напомняне, че той не е препоръка за взимане на инвестиционно решение. Финансовата грамотност изисква собствена проверка.

Ако имате интерес към P2P кредитирането или някой друг от предлаганите от Минтос инвестиционни продукти, свържете се с мен за предоставяне на реферален линк, който да Ви гарантира солидния начален бонус. 







Share:

БФБ - Дивидентен сезон 2025

В блога

Избрано

Само 8% от българите инвестират, 73% дори не спестяват

Само 8% от българите инвестират при средно 24% за Европейския съюз (ЕС), показва проучване на "Тренд" проведено по поръчка на Fina...

Политика и икономика във ФБ

Архив

Формуляр за връзка

Име

Имейл *

Съобщение *