Блог за финансова грамотност, инвестиции и лични финанси

петък, 9 февруари 2024 г.

Инвестиционен портфейл (Януари 2024)

С голямо закъснение пиша долните редове по силата на отдавна изграден навик. Би било тъпо просто да спра да поддържам този блог изведнъж, въпреки че в последно време нямам никакъв ресурс за него. Следващият пост ще бъде именно "служебно съобщение" за това какво ще се случва с това онлайн местенце на българската инвеститорска среда, а сега - по същество. 

През месец януари българския стълб в портфейла нарасна с 4.49%, подкрепен най-вече от избухването на БФБ АД, но и на други позиции.  

11.89% от всички входящи парични потоци се паднаха на дивидентите и лихвите по P2P кредити в първия месец от годината. Останалото е мой депозит. Янаури, Април и Ноември са най-слаби откъм пасивна доходност. Юли е изключен, защото тогава обичайно доста български комапнии изплащат дивиденти. 

Щатският стълб също отбеляза забележителен капиталов ръст, разбира се, в графата нереализирана доходност. Така цялостният портфейл беше преоценен нагоре през януари спрямо декември 2023 с 4.83%. 

Това не означава обаче, че не допуснах като че ли някои грешки. За тях - в съответните рубрики.







*** Американски акции ***
Започвам с този стълб, защото тук със сигурност допуснах една техническа грешка и може би една стратегическа. 

Техническата грешка беше, че купих два отделни лота с акции на VICI Properties на 4 янаури ($31.79 на акция) и на 17 януари ($30.89). Случи се от недоглеждане и поради факта, че не винаги търгувам с лимитирани поръчки, които да залагам в платформата. 

Друга покупка пак на 17 януари, регулярна, беше на дялове от NextEra Energy при цена от $59.24.

Дивидентите по тази сметка за януари дойдоха от VICI и от Union Pacific. 

От много времe исках да имам в този портфейл Visa Inc. (V) и вече я имам тази позиция след покупка на 1 февраури (ще бъде отразена в следващия обзор). За целта трябваше да освободя средства и от всички компании в портфолиото най-несигурен бях по отношение на Dow Inc. Компанията предлага много солиден дивидент, но буксува по отношение на капиталовата доходност и най-вече в бизнес развитието си. Така на 16 янаури беше затворена тази позиция при много добра цена от $55.30 за акция и окончателно реализирана доходност от 11.24% за около година и половина. Очевидно - нищо впечатляващо.

Съмненията ми обаче са дали трябваше да ликвидирам тази позиция или AAPL (Apple Inc.). Първо, с добавянето на Visa може да се каже, че имам свръх експозиция към технологиите, макар че секторът ѝ може да се третира и като финанси. Второ, както не съм сигурен и не съм доволен от Dow, така не съм сигурен и в Apple. Разликата е, че от втората инвестиция съм доволен поне засега. Това обаче може лесно да се промени при сериозен срив и съответно да нямам "заключена доходност" тук, особено като се има предвид символичния дивидент. 

Историята ще съди. 


*** P2P ***
Малко разочароващ старт на годината с 0 евро възстановени задължения от просрочията отвъд гаранцията за обратно изкупуване. На фиг. 1 е показана динамиката на просрочените проблемни кредити, като началната точка е март 2021 г. 




фиг. 1. Графика на възстановените просрочени кредити след сътресенията в Минтос от 2021 и 2022 г. В зелено - възстановени суми, в червено - отписвания. 

19.52% от баланса по този стълб се намира под риск (т.е. е на линията в графиката горе). Това не е малка експозиция към риск, макар че доходността ми покрива евентуален най-лош сценарий с отписване на всичко останало. При този песимистичен вариант няма да загубя пари, а спечеля малко, но не достатъчно да компенсирам натрупаната инфлация през последните години. 

Иначе доходността по кредитите донесе 2.41% от всички входящи парични потоци за месеца към цялостния портфейл.


*** Български акции (Портфолио на БФБ) ***
И в този стълб имаше и движения, и неточности. 

На 5 януари закрих позицията в Импулс I АД при цена от 1.27 лв. на акция. В разгара на работния ден поставих пазарна поръчка продава, вместо да сложа желаната по-висока цена. Исках да изляза и да окрупня кеша, с който да увелича позицията си или в БФБ АД, или в Доверие Обединен Холдинг и или във Фонд за Недвижими Имоти България. 

С по-голяма сума осъществих покупки на BSE на 15 янаури при цени от 14.90 и 15.00 лв. за дял. 

С много по-малка сума допълних Химимпорт, подведен от моментен пазарен сантимент, на 23 янаури при котировка от 0.84 лв. за акция. Разбира се, че желанието ми е да напусна позицията без загуби чрез осредняване нагоре, но вместо това "доказключих" още няколко стотин лева в тази компания. Детинска грешка...

Парични потоци в сметката постъпиха от дивидента от Lockheed Martin, който очевидно беше реинвестиран в български компании. Към края на периода неговия размер в тази сметка е 0,01%.


*** Заключителни бележки ***
Немалкото допуснати грешки през януари илюстрират факта, че човек, който сам управлява портфейла си, е изложен на риска дори от самия себе си. Това, което ми се е случило, не е наранило съществено резултатите ми, което пък показва, че ако се следва една правилна стратегия достатъчно дълго, дори и да има неточности, те ще бъдат абсорбирани от предходни резултати или от положителни текущи движения. 

Другата поука е, че грешките са неизбежни, но те не трябва да нанасят по-голяма психическа травма от добрите резултати. 



От архива:
Инвестиционно портфолио (Декември 2023)
Инвестиционно портфолио (Ноември 2023)
Инвестиционно портфолио (Октомври 2023)
Share:

0 коментара:

Публикуване на коментар

В блога

Избрано

Живот без покрив или как преследването на FIRE води към тъпи идеи

Много пъти е споменавано, че преследването на финансова независимост не бива да бъде самоцел. Обичайните изтъквани доводи е, че тази цел пон...

Политика и икономика във ФБ

Архив

Формуляр за връзка

Име

Имейл *

Съобщение *