През месеца всички, които участваме на капиталовите пазари, видяхме големи сривове и ръстове, нервност, волатилност, отлив от определени активи за сметка на други, или от географски определени пазари към други. В първите дни стойността на моето цялостно портфолио беше спаднала с около 10%, но в края на периода картината не е чак толкова мрачна.
* * * Европейски акции * * *
В новия четвърти стълб покупките са свързани със засегнатите от мен компании в поста от 29 март "Имат ли европейските отбранителни акции още поле за растеж" Leonardo (IT) и Eiffage (FR), както и на BNP Paribas (FR). Както неписаните правила на инвестирането го изискват - парите ми са там, където са и думите ми. Затова на 3 април открих позиция в Eiffage (107.70 EUR на дял) и допълних още акции от Leonardo (44.10 EUR). На 4 април открих и позицията в BNP Paribas (поръчка на ниво 69.35 EUR).
В Европа, и това е слабост, дивидентните компании обичайно разпределят печалбата веднъж годишно. Затова и в този стълб ще има сравнително рядко входящи парични потоци. За април такива няма, като се изключи моят депозит, който този месец дойде тук, както и прехвърляне на средства от портфейла на БФБ.
Що се отнася до стойността на притежаваните активи, в един момент в един момент европейската търговска сметка светеше на -9.97% (7 април). Към датата на писане (30 април), стойността на позициите е на плюс с 1.50% (фиг.1 ). От една страна съжалявам, че не хванах още по-добри входни цени, от друга ситуацията показва, че ловенето на дъна е безмислено, ако инвестициите са добри по принцип. Месец и няколко дни съществуване на този стълб, разбира се, не могат да бъдат показателни.
фиг. 1. Възвръщаемост на Европейски акции в проценти от създаването на портфейла (26 март 2025). Очертаване на дъното на 7 април.
* * * P2P * * *
2.35% от входящия кеш за април се дължи на лихвите по кредити. P2P индустрията е спокойна към момента, а средната годишна лихва на кредитния ми портфейл остава около и над 11%. Системата работи без сътресения към днешна дата.
За отбелязване е и спада на проблемните кредите, макар и с незначителна сума. Все пак говорим за стъпка в правилната посока и вече под 10% средства в риск.
* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
През април не съм ребалансирал този портфейл. Няма и входящи парични потоци от дивиденти.
Отказах се от намерението да преместя акциите на ASML в европейския стълб, тъй като това биха били напълно ненужни на тоя етап трансакционни разходи.
След пропуск миналата година поднових обобщаването на Дивидентния сезон на БФБ 2025 (таблицата се отваря в нов прозорец). С тази инициатива се опитвам да бъда полезен на колегите на българския капиталов пазар, който има нужда от реклама, а и коректив.
На фиг. 2 е показано разпределението на притежаваните позиции в края на отчетния период.
фиг. 2. Разпределение на позиции в протфейла, управляван на БФБ.
* * * Американски акции * * *
Логично, с оглед на действията на администрацията на Тръмп в САЩ, в този стълб беше горещо през април.
Още на 1 април затворих позицията в CISCO Systems (CSCO) при цена $61.35 за акция. Тя просъществува само половин месец, след като през март бях купил акциите на нива от $60.40. Незабавно реализирана брутна доходност от по около долар на изтъргувана акция, която догодина ще отчета като данъчно събитие. Българският бюджет също печели, когато българските инвеститори се радват на доходност.
На 3 април се изпълни поръчка "продава" за всичките акции на Johnson & Johnson при котировка от $159.00. В този ден имаше рязък ръст особено на дефанзивните акции, който използвах за ребаланс и концентрация на портфейла. JNJ е добра компания, която ми осигури стабилност, но не и желаният ръст. Дивидентите през годините са отдавна реинвестирани, а капиталовата доходност тук, която е пренебрежима, е просто допълнение. Радвам се, че се освободих от тази позиция без загуба.
На 4 април закупих акции на Pfizer (PFE) при единична цена от $23.58. Смятам, че компанията в момента е силно подценена и нямам протеснение да фокусирам ресурс в нея. Очакванията ми (но може и да е пожелателно мислене), че тя ще се превърне в третата ми дивидентна мина след Exxon Mobil и АТ&T.
При най-големите спадове, на 8 април, добавих и акции на Dow Inc. при цена на акция от $28.12. В момента на писане на този пост цената вече е $30.65. За разлика от PFE, DOW има своите обективни затруднения, но и тук смятам, че пазарът е твърде суров и оценката на този химически гигант е несправедливо ниска.
Дивидент за периода се получи само от VICI Properties. Свободният кеш, в това число и този от ликвидираните позиции, пренасочих към капиталовия пазар на Европейския Съюз. Това е моето лично действие и решение във връзка с икономическата обстановка в САЩ. Въпреки него не съм твърде песимистичен за добрите лардж кап компании отвъд Океана.
От архива:
Инвестиционен портфейл (Март 2025)
Инвестиционен портфейл (Февруари 2025)
Инвестиционен портфейл (Януари 2025)
Заб.: Горните редове не са съвет за взимане на инвестиционни решения. Описвам личния си инвеститорски път с едничката цела да споделя моя опит и да бъда от полза на общността, но личното проучване и информирането от различни източници е задължително за финансовия успех.
0 коментара:
Публикуване на коментар