Блог за финансова грамотност, инвестиции и лични финанси

неделя, 18 юли 2021 г.

Има ли ИмПулс и Доверие на БФБ

Емоциите покрай изборите и Европейското първенство, както и бързането за отпуската може би хвърлят сянка върху мислите за личните финанси, инвестициите и дългосрочното планиране. За собствената си пенсия човек е хубаво да намира време да помисли, независимо кой идва и си отива от държавната власт.

Следващите редове трябваше да бъдат нишка в Туитър, но тя тръгна да става твърде дълга, затова пренесох казаното тук. 

Няколко сюжета се развиват успоредно на българския капиталов пазар в месеците, в които обичайно оборотът е нищожен. Ще се опитам да ги маркирам без да взимам себе си и съответните явления твърде насериозно, затова четете следващите редове със здравословна доза скептицизъм или с "щипка сол", както се казва в англоезичния свят.

Не може да се каже, че на борсата е скучно напоследък заради вълната от IPO-та, която заля инвеститорите след откриването на сегмента BEAM. Освен това и пазарът, ако приемем индексът SOFIX за представителен, расте равномерно и решително от началото на 2021 г.

От блога: Динамика на БФБ: SOFIX катери нагоре, 24 юни 2021 г.


ИмПулс-I
Последното IPO беше на фонда ИмПулс-I. Ако някой търси много риск и адреналин, предлаганията на цитирания фонд, Биодит и Син Карс ги доставиха, заедно със съответния ъпсайд, разбира се. 

Биодит и Син Карс избухнаха след листването им, но кацата с меда остана недостъпна за част от спекулантите заради условията по предлаганията, организирани от Елана Трейдинг. ***

 ИмПулс-I направиха предлагането "по-публично", обаче пък по мое мнение сгрешиха с пускането на търговия с права. Най-малкото добавянето на две допълнителни страници към проспекта след деня на IPO-то e доста сериозен червен флаг. 



фиг. 1. Скрийншот от уебсайта impulsegrowth.eu.


Пазарът фиксира цената в първите няколко дни около 1.22 лв. за право. Засега спекулантите остават със скромна 10%-ова доходност, която не изглежда привлекателна за прибиране на този етап, като се има предвид индикациите за наличието на доста излишен кеш в ръцете както на индивидуалните инвеститори, така и на институционалните. Пускането на правата обаче със сигурност задуши пружината, която можеше да бъде оставена да се натяга до момента, когато редовната емисия бъде качена за търговия. Емитентът има правото сам да определя и направлява борсовият си живот, но изненади и непрозрачност не са това, което пазарът би искал. 


Адванс Терафонд АДСИЦ
Като стана дума за непрозрачност, гаф сътвори и едно от т.нар. читави дружества на БФБ - Адванс Терафонд. Бюлетинът за месец юни излезе първоначално без средна цена на продадените декари земеделска земя, което е много важна информация за очакваните финансови резултати на дружеството. Инвеститорската общност реагира негативно и бюлетинът по-късно беше коригиран с необходимите данни. Появиха се коментари, че "някой чете бюлетина предварително", което не е напълно изключено, но е недоказуемо. Стойността на eдна акция на АТЕРА от начото на юли не се е повишила значително (+3,8% от 1 до 16 юли по обяд) и може да се каже, че ценната книга се движи с пазарния тренд.  




Чужди акции
Междуврменно беше открит новия сегмент на БФБ BSE International, на който има възможност да се търгуват близо 100 от най-популярните световни акции, листнати на различни борси като NYSE, NASDAQ и водещите европейски пазари, както и няколко големи чужди ETF-а. Търговията става по правилата на родния пазар, комисионите на посредниците са същите като за български акции, а маркет мейкър е ТрейдГейт АГ Берлин, тоест това е посредникът, който осигурява котировките за българските клиенти. 

Самите котировки се пласират на борсата в евро и отразяват валутното съотношение EURUSD в съответния ден, когато става дума за оценката на книжа, търгувани в долари. 

Новият сегмент вече се радва на известен интерес, но предстои да стане ясно какво ще бъде данъчното третиране на търговията на БФБ с чужди книжа, както и какво ще се случва с дивидентите и правата на глас в общите събрания на компаниите.

Съхранението на финансовите инструменти, които са допуснати до търговия на BSE International, се осъществява от Централния депозитар по сметки на крайните собственици. Огледално акциите, държани от български инвеститори, се съхраняват и чрез сметката на депозитара в Clearstream Banking, Люксембург, пише "Капитал" (Акции на Apple и Tesla вече се търгуват на борсата в София. Какви са особеностите, 7 юли 2021 г.).

В публикацията се посочва още, че новият сегмент е алтернатива на Robinhood и Revolut по отношение осигуряването на достъп за ритейл инвеститори до чужди борси. Това е частично вярно, защото Robinhood към този момент не приемат български клиенти, а офертите на Revolut по отношение на транзакционните разходи са непобедими, както и библиотеката с предлагани акции. 

Предимството на предлаганото от ТрейдГейт АГ спрямо Револют са шест ETF-а на Блекрок върху няколко основни световни индекса, листнати на борсите в Германия (4) и Ирландия (2). 



фиг. 2. Предлаганите на БФБ борсово търгувани фондове, управялвани от BlackRock. Скрийншот: платформа Елана БГ Трейдър.


Освен данъчното третиране и третирането на собствеността на ценните книжа, малко повече информация може би ще бъде нужна и за ТрейдГейт АГ (официален сайт) като инвестиционен посредник. На сайта на БФБ вече са качени имената на 53 дилъра на посредника, което стои забавно, а и неадекватно на фона на останалите допуснати брокери, които имат от едно до шест лица за контакт. 

Посредникът също е публично дружество, мажоритарната собственик на което е друга местна комапния за финансови услуги. Другите два големи акционера са BNP Paribas и Deutsche Borse.




фиг. 3. Акционерна структура на ТрейдГейт АГ, източник: tradegate.ag



Доверие
Доверието расте. Има се предвид едноименния обединен холдинг. Само от началото на юли тикър DUH е нагоре с 6,59% до 7,12 лв. за акция. Вълнението е свързано с предстоящото увеличение на капитала, което ще "разреди" собствеността на спящите акции от времето на масовата приватизация.

Доверие Обединен Холдинг е правоприемник на един от оцелелите и до днес приватизационни фондове, но портфолиото му се префокусира към финансовия сектор. В капиталовата структура обаче влизат и дялове, купувани по време на масовата приватизация с боновите книжки на българските граждани. Тези дялове "спят" в регистър А на Централния Депозитар и са отдавна забравени от финансово неграмотните или просто незаинтересованите им собственици.

Преходът на Доверие Обединен Холдинг, сп. Форбс, 21 януари 2021 г. 

Предстоящото увеличение беше одобрено от КФН с потвърждение от компанията на 13 юли. В петък, 17 юли, 20 минути след приключване на търговската сесия холдингът оповести и размерът на дивидента, който ще получи като мажоритарен собственик на Молдиндконбанк. В последният консолидиран отчет компанията е декларирала собственост на 3,861,573 акции на молдовската банка през контролираното на 100% дружество Доверие Инвест ЕАД. Предложеният дивидент е по 55.7 леи на дял (1 лея = 0.092 лв), което прави около 19.788 млн лева преди данък при източника, който за чуждестранните юридически лица е 6% (източник: International Tax, Moldova Highlights 2021, Делойт, стр. 3).

Освен паричния поток от молдовския дивидент, свеж кеш ще влезе и от предстоящото увелчиение на капитала. Настоящите притежатели на акции ще получат по едно право за записване на нови дялове, а една нова акция с номинал 1 лев и емисионна стойност 4.20 лв. ще се записва срещу 6.7788 права. Така собственик на 678 акции на Доверие Обединен Холдинг ще може да запише 100 нови дяла срещу 420 лв. Разбира се, пазарните участници ще могат да купуват и права, като аукционът за "спящите" такива се очаква също с голям интерес.

Имайки предвид последната котировка от 16 юли (7.12 лв.), очакваната цена на едно право когато започне търговията с права е 0.43 лв. (2.92 лева разлика до емисионната стойност / 6.7788 необходими права за един нов дял). 
 

Летни емоции 
Необичайно интересно е на БФБ това лято, въпреки няколкото разочарования свързани с размера или липсата на дивидент (особено при Софарма и Софарма Трейдинг). Положителните новини и оживлението обаче натежават много повече. SOFIX расте за радост на пазара въпреки значимите излизания от борсовотъргувания фонд на Експат върху основния индекс. 


Засега в небето над българския капиталов пазар не се виждат облаци, но опитът показва, че климатът може бързо да се промени. Напомням, че горните редове не са препоръки за взимане на инвестиционни решения. Понякога невзимането на никакви решения също е решение. 

Слънчево лято и успех в инвестициите!

Share:

0 коментара:

Публикуване на коментар

В блога

Политика и икономика във ФБ

Избрано

Живот без покрив или как преследването на FIRE води към тъпи идеи

Много пъти е споменавано, че преследването на финансова независимост не бива да бъде самоцел. Обичайните изтъквани доводи е, че тази цел пон...

Архив

По жицата

Формуляр за връзка

Име

Имейл *

Съобщение *