Блог за финансова грамотност, инвестиции и лични финанси

сряда, 28 август 2019 г.

Инвестиции P2P - основи и теория

С обещания за солидна възвръщаемост при минимална ангажираност, P2P заемите звучат като инвеститорска мечта. Как обаче работи системата.

Реалността на банковия пазар и статистиката за инфлацията сочи, че депозитите не изпълняват предназначението си да съхраняват парите на вложителите. Мнозина осъзнават този факт и търсят алтернативи.

Всеки човек обаче има индивидуален толеранс към риск.
P2P инвестициите носят среден риск съпоставени с другите инвестиционни продукти на пазара. На фона на акциите и борсово търгуваните фондове (ETF) те изискват по-малко проучване и като цяло обичайно имат по-малко нужда от честа грижа.

Допълнителна положителна черта на тези инвестиции са ниските (или отсъстващи) такси и комисиони, както и нищожния праг за вход (обичайно 10 валутни единици – евро, паунд или долар).

Накратко
P2P заемите носят добра доходност при относително завишен риск, понижена персонална ангажираност и нисък праг за вход.



Източник: dollarsandsense.sg

Но как работи системата?


P2P платформите срещат инвеститорите с тези, които търсят кредит. Небанковите кредитни институции (известни и като оригинатори на заеми) митигират част от риска на инвеститорите срещу дял от техните печалби. Различните платформи имат различна насоченост и бизнес модели, но общото е, че доверието в тях зависи от това дали проучват надеждността на насрещната страна на заемодателите. Тази финансова иновация (част от финтех споделената икономика) елиминира посредническата роля на търговските банки. Това води до по-изгодни условия за кредитополучателите и по-добра доходност върху свободния финансов ресурс.

Голяма част от платформите позволяват гъвкавост по отношение на изграждането на портфолио. Освен автоматични настройки, всеки инвеститор може сам да изгради свой кредитен портфейл от бързи кредити, автолизинги, ипотечни кредити, факторинг, проекти, свързани с недвижими имоти и т.н.

Каква възвръщаемост можете да очаквате?

Всяка платформа рекламира резултатите на своите потребители с идеята да разширява бизнеса си. Обичайните „маржове“ в маркетинговите послания варират от 6% до 12% и повече. Имайте предвид, че пазарът на
P2P кредити расте експоненциално и с по-голям темп от самото кредитиране. Това означава, че е много вероятно и абсолютно разбираемо доходността да спада. Винаги очаквайте по-ниска доходност с 1-3% спрямо рекламираната. Така целите, които си поставяте, ще бъдат по-реалистични.

Каква е защитата на инвеститорите?

Отново да кажем, че различните платформи имат различен бизнес модел. Някои от тях кредитират директно крайния клиент, докато други препродават заеми на оригинатори. Най-същественият риск на кредитното портфолио е неплатежоспособността на заемополучателя. Някои
P2P плаформи предлагат заеми с „гаранция“ за обратно изкупуване. Това означава, че делът на инвеститора ще бъде покрит в случай на невъзможност за погасяване. Терминът гаранция е в кавички, тъй като тя зависи от платежоспособността на оригинатора (или на платформата).

Противодействието на този риск е диверсификацията. Разделянето на инвестицията в множество кредити и платформи понижава риска, но е на цената на малко по-разнородна доходност и необходимост от малко повече внимание и грижи. Колко и каква да бъде диверсификацията е свързана с персоналния риск толеранс и това е валидно за всеки вид инвестиция.

Друг съществен недостатък е бавното излизане от инвестицията в случай, че „купените“ заеми имат твърде дълъг матуритет. Тук рискът е свързан с това, че ако средствата са необходими по спешност на инвеститора, той ще бъде принуден да продава на вторичен пазар с отстъпка.




Как може да се максимизира доходността?


Доброто познаване (фокусът) в не много
P2P платформи би позволило усъвършенстването на съответните портфейли и купуването на кредити с желан срок на матуритет и по-висока лихва. Вниманието за кеш бек промоции и други маркетингови възможности (бонуси) може да донесе допълнителна доходност. Успешна търговия на вторичен пазар (покупки на кредити с отстъпка, които да бъдат погасени в последствие) също може да максимизира резултатите.


Това е едно сравнително кратко обобщение на
P2P инвестициите. Искам да уточния, че тази публикация не е съвет за инвестиционно решение, но аз самият вярвам в ползата от тази финансова технология както за мен самия, така и за кредитния пазар.

Тъй като тези редове са сред първите написани в този блог, мога да Ви препратя само към резултатите ми за първия месец на инвестиции в
P2P платформата Минтос (Mintos).
Ако темата Ви е грабнала, разгледайте блога и може би ще откриете и други полезни материали.

Успех!


Още по темата:
Един месец инвестиция в Mintos.

Share:

0 коментара:

Публикуване на коментар

В блога

Политика и икономика във ФБ

Избрано

Живот без покрив или как преследването на FIRE води към тъпи идеи

Много пъти е споменавано, че преследването на финансова независимост не бива да бъде самоцел. Обичайните изтъквани доводи е, че тази цел пон...

Архив

По жицата

Формуляр за връзка

Име

Имейл *

Съобщение *