Въпреки че съм привърженик на седенето върху рецете при инвестирането, тектоничните глобални промени изискват реакция и адаптация към новите реалност.
От този месец натам в месечния обзор ще бъде включен четвърти стълб - европейски акции. Реших да използвам платформата на Saxo Bank, предоставяна от моя посредник, обслужващ портфейла на БФБ. Повече за този ъгъл на инвестиционния портфейл ще разясня в съответната секция.
Март е втори пореден месец на волатилност и негативен сантимент. Отдавна не бях виждал отстъпление в нетната стойност на активите, като се имат предвид паричните потоци от депозит, лихви и дивиденти. Периодът беше силен с много плащания в САЩ и нетиране на чуждестранни дивиденти в платформата на БФБ от сегмент "Интернешънъл". Това обаче се оказа недостатъчно и месецът завършва с около 2% спад.
Част от входящите парични потоци загубиха тежест на фона на трансакционните разходи, които за март бяха необичайно високи на фона на покупките. Всички движения обаче се надявам да помогнат за оптималното позициониране за обозримото бъдеще.
* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
На 4 март закрих окончателно позицията на Exxon Mobil, закупена през БФБ, увеличавайки кеша.
По-ксъно поставих поръчка продава на 11.20 лв. за акциите на Телелинк Бизнес Сървисис Груп, които бях купени на цена 9.30 лв. в началото на годината (портфейл януари). Поредна демонстрация на лоши корпоративни практики, защото т.нар. обратно изкупуване всъщност си е било предварително договорено прехвърляне на пакет при цена на акция от 11.50 лв. Така идеята да се върне кеш към инвеститорите се реализира най-вече за един акционер и за твърде малко като мен, които са успяли все пак по някакъв начин да участват обратното изкупуване. Поръчката ми бе удовлетворена на 11 март.
На 12 март продадох половината от акциите ми на JPM, които регистрираха отлична капиталова доходност в последните една-две години. Това беше момент, в който пазарите набираха скорост надолу и за мен беше важно да задържа резултатите и да прибера печалба. Поръчката ми бе удовлетворена при цена 210.20 евро.
В съшото време заложих поръчки покупка на различни нива на Доверие Обединен Холдинк. Осъществих покупки на 7.94 лв. (12 март), 7.92 лв. (17 и 18 март) и 7.88 лв. (25 март).
Купих и още две акции на ASML при цена от 660 евро на 17 март. Това беше може би грешка на фона на намерението да прехвърля операциите с европейски акции в новата платформа.
На 21 март допълних и акции на Фонд за Недвижими Имоти България АДСИЦ при единична цена от 4.12 лв. за дял.
Дивиденти със задна дата получих от Pfizer, Exxon Mobil, ASML и JP Morgan.
В края на месеца, на 27 март, прехвърлих допълнителни средства към европейския стълб. Така кешовата позиция на БФБ в момента е близо до нулата.
* * * Европейски акции * * *
Тепърва предстои този сегмент от портфейлът да се развива. Европейските акции бяха силно потиснати в последните години, като не е лъжа, че и чисто оперативно компаниите на Стария континент не блестяха.
В настоящата реалност според мен има много силен "bull case" (т.е. аргументи за позитивни очаквания) за европейските акции, най-големият от които е широката инвестиционна програма за превъоръжаване. Детайлна информация публикувах пред два дни в поста "Имат ли европейските отбранителни акции още поле за растеж", затова тук ще бъда лаконичен само с търговските операции.
На 26 март направих относително малък депозит, който в последствие допълних със свободния кеш от БФБ. На следващия ден отворих позиция в италианската компания Leonardo, добавих кеша и открих позиция и в Thales.
В малкото дни живот на този стълб нетният резултат е негативен заради транзакционните разходи и краткосрочните движения, и по-конкретно с 1.98%.
7.23% от цялостното портфолио се падат в момента на този стълб. За сравнение, на стълба на БФБ се падат 52,16%, на P2P кредитите - 3.98%, а на щатските акции - 36.63%.
* * * P2P * * *
Кротък месец в този сегмент. Положителният финансов паричен поток увеличава позицията, а в последните дни забелязах, че са възстановени и няколко евро от трайно просрочени кредити, които до този момент съм ги считал за средства под риск от отписване.
* * * Американски акции * * *
Тук в първите дни на март затворих позицията ми в Apple напълно. Това се случи на 4 март при цена от $237.60 за акция. Към момента на писането на този пост котировката е $219.13, което показва, че решението ми да касирам доходността е било правилно.
На 17 и 18 март извърших две покупки. Първо добавих дялове на Visa ($333.92, $341.51 в момента), а след това открих отново позиция в Cisco Systems ($60.40 на дял при $61.33 в момента). Последната ми трансакция с тази компания беше през вече далечната 2022 г., когато затворих тогавашната ми позиция (Портфейл Август 2022).
Имало е месеци, когато съм имал лош тайминг, но през март поне в този аспект не сбърках. Нито сега, нито при грешки ще акцентирам върху тайминга обаче, защото той е общо-взето ирелевантен за реалистични дългосрочни стратегии.
Дивиденти получих от Visa, Johnson & Johnson, Pfizer, Exxon Mobil, Microsoft, Dow Inc и NextEra Energy.
Инкасираните дивиденти само за месец март са повече или около общата сума на дивидентите за първите три месеца на 2024 г., за първите 5 месеца на 2023 г., за първото полугодие на 2022 г. и т.н. Явлението онагледява принципа на сложната лихва и е индикатор за функционирането на стратегията в инвестиции в стабилни дивиденти компании.
През март излезе и новина за увеличение на дивидента на JP Morgan с 12%
Заб.: Напомням, че настоящите редове отразяват моите инвестиционни действия и не са препоръка за взимане на решения.
От архива:
Инвестиционно портфолио (Февруари 2025)
Инвестиционно портфолио (Януари 2025)
Инвестиционно портфолио (Декември 2024)