Макар че указаната дата на публикуване е 28 февруари, този текст излиза на яве на 4 март. Може би това е най-трудното месечно ревю, което някога съм правил. А то е 65-o поред без прекъсване от ноември 2019 г..
Ковид кризата беше огромна инвестиционна възможност, защото пазарите калкулираха глобален икономически апокалипсис в първото полугодие на 2020 г. без такъв да изобщо да е на хоризонта.
Търговската война на САЩ срещу Европа и хибридната (включително физическа) на Русия срещу Европа, плюс тоталната загуба на доверие между големите икономически играчи е съвсем друга и съвсем нова реалност, непозната през ХXI век. Дори т.нар. "Голяма рецесия" от 2008 г. изгежда като ограничен в размерите си банков срив и липса на капиталовата адекватност у кредитните институции, а не на голяма глобална икономическа криза.
Не притежавам кристално кълбо и не знам какво ще се случва на планетата в следващите месеци. Поради тази крайна степен на неизвестност много скоростно преосмислих намерението ми да бъда напълно инвестиран и в следващите месеци ще увелича кешовите позиции, така че да мога да реагирам на динамиката на събитията.
Що се отнася до отчетния период, февруари носи рекорди във възвръщаемостта с балансите в двата стълба с корпоративни книжа на исторически върхове. Цели 5.63% нарасна нетната стойност на активите на портфейла на БФБ, а на този на американския пазар - с 2.96%. Това са много силни резултати, на фона на които донякъде посредствените постъпления от дивиденти не се забелязват.
Тук трябва да се отбележи, че е необходимо и модериране на очакванията. Февруари е традиционно слаб месец за дивиденти. В отминалия период входящите парични потоци, свързани с реализирана доходност, са 12.69% от всички, останалото е депозит. Февруари 2024 г. същият показател е бил само 7.56%. Повишението на депозита за 12 месеца е 12.5%, но повишението на пасивния доход дори като пропорция е по-голямо. Така че - без оплаквания.
* * * Американски акции * * *
Спадовете в технологичните акции носи известен стрес на портфейла, но нешлифованият диамант в короната - AT&T, направо лети.
Пониженията на някои котировки в ранните дни на месеца и съвсем различните очаквания към новата администрация в САЩ доведоха до връщането в една позиция, която беше закрита с достойна капиталова доходност на 16 януари 2024 г. (затваряне на $55.30 на акция). Става дума за химическия концерн Dow Inc. - стабилен индустриален дивидентен платец, който пазарът според мен наказа твърде сурово в последната една година. Новата позиция е открита на 5 февруари при котировка от $37.90, което очевидно в ретроспекция не беше най-евтиното място за вход. Отново добър момент да повторя, че ловенето на върхове и дъна съвсем не е за индивидуални инвеститори, със сигурност не е за мен, и то няма кой знае какво значение за стратегии с осредняване на стабилни дивидентни компании.
Втората и третата покупка за месеца се състояха на 18 февруари. Допълних Microsoft ($408.73) и AT&T ($26.05). На фона на касапницата по някои популярни позиции, затварянето на мобилния оператор на над 27.50 долара за акция беше тотален хит за този стълб.
Дивидентите за февруари дойдоха от JP Morgan, AT&T и Apple.
* * * Български акции (Портфолио на БФБ) * * *
Без сделки в този стълб от цялостното портфолио, както и без постъпления от дивиденти. Очевидно брокерът ми чака да се съберат повече, за да спести от заявки към Централния Депозитар. Проблем, който е на ръба между "да сме живи и здрави" и неудобство, което да причини смяната на брокера.
Положителната преоценка на нетната стойност на активите се дължи на два фактора. Единият са ръстове като този при Фонд за Недвижими Имоти България, а другият е пазарно изравняване по позиции от БФБ Интернешънъл, за които в предходни месеци не е имало сделки и съответно калкулацията на портфейла е ставала на остарелите цени на последните сделки.
Бих определил февруари по-скоро като скучен месец.
* * * P2P * * *
След новия депозит системата заработи и за втори пореден период доходността в P2P инвестицията има все пак някакво отношение към цялостните ръстове и положителни резултати. За втори пореден път пасивната доходност е повече от 5% от всички парични постъпления към трите стълба.
Процесът тече нормално без да има нещо ново за отбелязване, освен че средната лихва по кредитите е в низходящ тренд. На целия набор от полици очакваната доходност е 11.86% на година към края на периода.
* * * Заключителни бележки * * *
Става трудно човек да се ориентира и да управлява инвестиционен портфейл в толкова непредвидима и неплодородна среда. Старо инвестиционно правило е, че в мътни води се лови най-лесно риба. Дали то е все така валидно оценката ще дадат годините напред. Според мен в тези условия най-важното остава човек да остане лазерно фокусиран върху задачите и целите си, оставяйки на периферното си зрение да навигира през появилите се препятствия.
От архива:
Инвестиционно портфолио (Януари 2025)
Инвестиционно портфолио (Декември 2024)
Инвестиционно портфолио (Ноември 2024)