Все повече магазини на големите търговски вериги в България предлагат възможността потребителите да връщат отпадъчен амбалаж - пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета, срещу които да получават дребна парична компенсация.
Наскоро аз самият започнах да събирам и връщам по този начин значителен обем подобни опаковки. В първия случай прибрах т.нар. ековаучер и в последствие го конверитрах в покупки за дома. След това в най-близкия до мен магазин, който приема бутилки и кенчета, беше въведена опцията да се дарява на инциативита "Капачки за бъдеще". Оттогава избирам само нея, но всеки е свободен да прецени за себе си как да постъпи с приходите от рециклирането на амбалажа.
В контекста на спестовния икономичен живот някой би казал, че покупката на напитки е ненужен разход, но всички знаем, че не е реалистично да не се купува нищо. Освен това съвсем не е нужно да се живее убийствено аскетично, за да се постигне финансов успех.
Дребното усилие кенчетата и бутилките да се изхъврлят разделно още вкъщи на пръв поглед изглежда с минимална финансова възвръщаемост. 2 лева могат да бъда "изкарани" с 40 рециклирани опаковки. На пазар от 100 лв. това са 2% спестяване. Хората, които търгуват с акции или други борсово предлагани инвестиционни активи, знаят какъв ефект могат да имат 2% нагоре или надолу върху портфолиата.
Съвсем отделно е удовлетворението от изпълнения граждански дълг и от включването в едно модерно общество с култура на рециклиране и грижа към околната среда. Това не е измеримо в пари.
Точно в този случай стремежът към финансова свобода има много полезен страничен ефект. Дребните навици носят големи дългосрочни ползи. Илюстрацията към този пост е една от най-любимите ми по отнешение подхода ми към инвестирането, а и към живота. Резултатът от малките стъпки и малките усилия не се вижда моментално, но след време разликата става съществена.
Инвестирайте и рециклирайте!
четвъртък, 18 юли 2024 г.
Home »
Финансова грамотност
» Ековаучерите - спестяване с грижа за природата
0 коментара:
Публикуване на коментар